-
ForfatterIndlæg
-
25. november 2010 kl. 15:55 #5428544
Anonymous
51552 IndlægHej piger..
Vi var jo til lægen igår med Milas da han jo stoppede med at trække vejret i dagplejen.
Ifølge lægen kan de ikke gøre noget, og de ved ikke hvorfor han gør det. Og de vil ikke sende en henvisning til sygehuset da vi ikke vil få noget ud af det. De andre gange han har gjort det, har det været i forbindelse med gråd, men denne gang sad han bare i sin højstol ligeså fint og stoppede med vejrtrækningen.
Han har været hjemme fra dagplejen og de tør jo ikke rigtig at have ham til at sove derude hvis de ikke får en apnø madras. Han har aldrig gjort det om natten, men jeg forstår da udemærket godt at de er virkelig utrygge ved situationen.
DP pædagogen vil ringe til vores læge imorgen og høre ad hvordan de skal forholde sig til det, og hvad de skal gøre hvis det sker.
Jeg føler bare overhovedet ikke at der bliver lyttet på os.. :græder: Det er sgu da ikke normalt at han skal gøre sådan, og hvad nu hvis han ikke kommer sig igen en dag? Vi er så bange for at miste vores lille dreng. Dagplejen samarbejder rigtig godt med os, og prøver virkelig på at finde en holdbar løsning for os alle. Jeg synes bare det er frygteligt, at det skal være helt i det ekstreme før der bliver gjort noget. Selvom jeg egentlig synes at det er ret så slemt at han nu har gjort det 5 gange indenfor de sidste måneder.
Vi tør ikke lade ham græde det mindste da vi er så bange for at han stopper med at trække vejret :usikker:
Så skete der da lidt.. Vi blev sendt på børneafdelingen idag så de kunne vurdere Milas.
De lavede en EKG på ham, der viste at hans hjerterytme er helt fint. Ellers tjekkede de ham fra top til tå, og der var jo ikke noget at komme efter.Lægen forklarede os hvad vi skal gøre, og hvad dagplejeren skal gøre i sådan en situation, og at han ikke bare f.eks. vil få hjertestop af det.
I løbet af et par uger skal han have lavet en EEG, også håber de at få afklaret om han evt kan have epilepsi.. :usikker:
Vi har fået en direkte hotline derind, og kan derfor kontakte dem på alle tidspunkter af døgnet uden at skulle igennem vagtlæge eller egen læge.
Well.. Jeg håber at vi kan finde ud af hvorfor han gør det, og hvis vi ikke kan det, at han aldrig gør det igen..
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.