Forum-svar oprettet
-
ForfatterIndlæg
-
nina_0102
203 IndlægDesuden hvis man skal lave det mindre i paint, hvordan ser man så hvor mange pixel det er på?? Man kan jo kun ændre på % og det siger jo ikke noget om hvor mange pixel der er??
nina_0102
203 IndlægJeg kan ikke få det til at virke. Er pointen med at uploade via tinypic ikke at billedet bliver gjort mindre? Det gjorde mit ikke så jeg måtte slette det, så nu har jeg slet ikke noget avatar. Man skal da vel ikke gøre det mindre inden man uploader på tinypic??
nina_0102
203 IndlægDet gjorde det selvfølgelig ikke…
nina_0102
203 Indlægtester lige om det virker… 😛
nina_0102
203 IndlægTror de fleste børn er på den måde i starten. Man må bare vænne dem til det ligeså langsomt. Der er jo nogle ting man er nødt til at gøre som er meget besværlige hvis ikke farlige med et barn på armen (toilet besøg, madlavning osv). Nogen siger at man skal snakke med dem mens man laver de ting man skal så de ikke føler sig efterladt for det har småbørn ikke godt af at føle. Mine unger blev dog endnu mere ivrige efter at komme op til mig hvis de kunne høre at jeg var lige i nærheden og det var hårdt. men hellere det end at de tror at jeg har efterladt dem 🙁
Når de kan sidde selv bliver det nemmere for så kan de bedre følge med!nina_0102
203 IndlægJeg bor i Singapore og det er ret sjovt at mens man i danmark bliver sammenlignet med en hundejer hvis man bruger gåsele bliver man i singapore anset som uansvarlig forælder hvis man IKKE bruger gåsele. Der er selvfølgelig også MEGET mere trafik her end i dk men børnene er ret velopdragne efter mn mening.
Jeg har aldrig selv brugt en gåsele mest fordi det bliver set ned på så meget i Danmark og nu er cecilia gammel nok til at forstå at hun skal holde i hånden. Desuden har jeg for det meste en klapvogn eller barnevognen med.
Synes dog det er en god ide for sikkerhedens skyld men desværre er jeg nok for præget af de holdninger man bliver påduttet i danmark. Kunne måske finde på at bruge en til linnea hvis vi stadig bor i singapore til den tid…nina_0102
203 IndlægMå mine piger rejse alene ned til en fyr i rumænien når de er 15?? øh… NEJ!! Ved ikke om jeg ville have det anderledes hvis jeg havde 2 sønner i stedet for døtre men jeg synes nok det er lidt for ungt ligemeget hvad.
nina_0102
203 IndlægIh hvor en dejlig nyhed. 1000 gange tillykke med hende søde stine. Jeg kommer en tur til Danmark i starten af næste år så må vi holde et lille baby træf 🙂
Stort knus!!nina_0102
203 IndlægIh hvor en dejlig nyhed. 1000 gange tillykke med hende søde stine. Jeg kommer en tur til Danmark i starten af næste år så må vi holde et lille baby træf 🙂
Stort knus!!nina_0102
203 IndlægJeg gik selv igang efter jeg gik på barsel men må indrømme at det var hårdt med den store mave. Havde bare ikke rigtig tid og overskud til det da jeg gik på arbejde. Så der er da både for og i mod så du må bare gøre op me dig selv hvornår det passer ind for dig. God fornøjelse 🙂
nina_0102
203 IndlægNej tak spriger over. Der er lidt for langt… går nu heller ikke i byen og kan ikke fordrage at have det dårligt, men du må have en god tur!
nina_0102
203 IndlægVi vidste det ikke ved vores 2 piger. Vi valgte at lade det være e overaskelse. Første gang fortalte de dog at man ikke fortalte kønnet fordi der var så stor usikkerhed omkring om det var rigtigt. Anden gang blev vi spurgt om vi ville vide det men vi sagde nej og så sagde hun bare at så ville hunikke prøve at finde ud af det. Begge gange var på hvidovre hospital
16. august 2008 kl. 9:04 som svar til: så har jeg født…. OPDATE Billeder ligger i DB indlæg #6655865nina_0102
203 Indlægtillykke og sikke et flot navn 🙂
nina_0102
203 IndlægJeg tror vidst jeg opgav at lave noget….
Ellers er det bare at børnesikre alt. Fjern alt fra børnehøjde inkl den ufarlige køkkenrulle. Lås skabe og luk døre så du hele tiden ved hvor han er og at han ikke få fingrene i noget som han ikke skal have fingrene i. Ellers held og lykke 🙂nina_0102
203 Indlæg@ENVYMEE wrote:
@Mango wrote:
Jeg spammer lige lidt – envy jeg så lige din ticker.. hvordan kan man være 10måneder, 4 uger og 1 dag gammel? 😆
Må være fordi det er en lang måned , eller 😕
Spørg Lillypie eller hva de hedder dem som laver tickern 😆 😆
Evt fordi en måned jo ikke er nøjagtig 4 uger. 4 uger er 28 dage (4 x 7 = 28) Det vil altså sige at drengen er 10 månder og 29 dage. Juni har fx 30 dage Juli har 31 dage og februar har som den eneste 28 dage. osv osv.
Anyway jeg har også tit undret mig over emnet. Kender ikke kh systemet og hvad der skal til for man kan få lov til at bare gå hjemme så kan ikke svare på det men kunne godt tænke mig at vide det.
En anden ting er at jeg også har undret mig over hvorfor folk gider at gå hjemme i flere år. Hvad pokker får de tiden til at gå med??
Desværre tror jeg mange af tilfældene er ren klynk (ikke i alle tilfælde men mange)
Jeg gik selv på arbejde med bækkenløsning til 36 uge. Og det var ståene/gående/løbende arbejde + mange tunge løft så jeg bliver så irriteret når jeg hører ting som “det gider jeg ikke” og “det vil jeg ikke”. Graviditet er ikke en sygdom!